«Ил объективта» халык санын алу фотоконкурсы башлана

2020 елның 30 июне, сишәмбе

Фотография һәм халык санын алу арасында нинди уртаклык бар? Икесе дә тормышның котылгысыз мизгелләрен туктатырга омтыла. Фотосурәттә инде кабатланмас мизгел ничек тотылган, шулай ук халык санын алу да - билгеле бер чорда ил тормышының бер мизгел фотографиясе. Бөтенроссия халык санын алу фотоконкурсына үзегезнең иң яхшы кадрларыгызны җибәрегез! Гаризалар кабул итү 30 июньдә, дедлайн - 2020 елның 30 сентябрендә башлана. Конкурсның чикләре 50 000 сум тәшкил итә.

Һәр секунд саен миллионлаган кеше гомер мизгелләрен туктатырга, тотып алырга һәм фотосүрәтләр рәвешендә аның эзләрен калдырырга тырыша. Аларның иң якты һәм эмоциональ якларын барысына да күрсәтәсе килә. Моның өчен хәзер менә дигән мөмкинлек бар: 30 июньдә «Ил объективта» Бөтенроссия халык санын алу фотоконкурсы старт ала. Конкурска эшләр өч номинациядә кабул ителә:

«Випинга илне күрсәт» - туган шәһәрнең яки авылның якты һәм колоритлы истәлекле урыннарын Бөтенроссия халык санын алу талисманы — Випин кошчыгы катнашында сурәтләү өчен. Талисман цифрлы технологияләр кулланып ясалган эшләнмәләр, рәсемнәр, костюм яки сурәт рәвешендә тәкъдим ителергә мөмкин;

«Традицияләрне саклыйбыз». Алда торган халык санын алу безнең зур, күпкырлы илебезнең бөтен территориясендә узачак. Без төрле төбәкләрдә яшәүчеләрнең, шул исәптән милли киемдәге якты образлары чагылдырылган фотоэшләр, шулай ук этник аш-су, йолалар һәм бәйрәмнәр сурәтләрен күрергә шат булачакбыз;

«Гаилә альбомы», берничә буын туганнарының фотосурәтләрен тәкъдим итәргә мөмкин

Һәр фотоны кыска тасвирлау һәм бер номинацияне күрсәтеп алып барырга онытмагыз.

Конкурста 18 яшькә җиткән Россия гражданнары катнаша ала. Моның өчен ВПН-2020 рәсми сайтында алдан теркәлергә кирәк. (strana2020.ru) һәм махсус форма тутырырга, анда конкурс эшенә сылтама күрсәтергә кирәк. Фотография шартлары буенча Instagram социаль челтәрендә урнаштырыла һәм @strana2020 сылтамасы һәм #фотоконкурс_ перепись хештегы белән актив рәвештә билгеләп үтелә. Шул ук вакытта катнашучының бите ачык булырга тиеш, ә эшләр .png яки .jpeg форматында башкарылган булуы шарт. Бер катнашучы өчтән дә артык булмаган эш тәкъдим итә ала. Конкурска гаризалар 2020 елның 30 сентябренә кадәр, Мәскәү вакыты белән 12:00 сәгатькә кадәр кабул ителә.

Конкурс призерлары ике этапта билгеләнәчәк: ВПН-2020 сайтында кулланучы тавыш бирү һәм жюри сайлау ярдәмендә. Беренче этап барышында теркәлгән һәр кулланучы үз тавышын, үзенә ошаган эшкә «ошый» (лайк) тамгасын куеп бирә ала (аларның саны җыелган баллар санына тигез). Икенче этапта һәр жюри әгъзасы иң лаеклы эшләрне сайлап алачак. Конкурс нәтиҗәләре ВПН-2020 сайтында һәм ВПН-2020 рәсми битләрендә 2020 елның 15 октябреннән дә соңга калмыйча социаль челтәрләрдә басылачак.

Һәр номинациядә өч премия гамәлгә куелды: 25 000, 15 000 һәм 10 000 сум(салымнарны исәпкә алып). Жюри шулай ук фотоконкурсның гран-приын — 50 000 сум бирә. Моннан тыш, призерларга тиешле премияне тапшыруны раслаучы электрон дипломнар да җибәрелә.

«Ил объективта» фотоконкурсын үткәрү шартлары һәм кагыйдәләре турында мәгълүмат ВПН-2020 сайтында һәм Бөтенроссия халык санын алуның рәсми битендә, социаль челтәрләрдә урнаштырыла. Кызыксынучылар сорауларны электрон почтага җибәрә алалар photo@strana2020.ru

Элегрәк Бөтенроссия халык санын алуның төп этабы 2020 елның 1-31 октябрендә узачак дип планлаштырылган иде. Илдәге эпидемиологик вәзгыятькә бәйле рәвештә, Росстат аны 2021 елга күчерү тәкъдиме белән чыкты.