Су коену өчен җиһазландырылмаган сулыклар тормыш өчен куркыныч

2020 елның 1 августы, шимбә

Җәй-балалар һәм өлкәннәр ял итү өчен менә дигән вакыт. Җылы көннәрдә сулык янында ял итәсе, елгада яки күлдә коенасы килә. Әмма су объектында үз-үзеңне тотмау, оештырылмаган һәм контрольсез коену җитди куркыныч тудыра.

Су объектларында кешеләр үлеменең төп сәбәпләреннән берсе-билгеләнмәгән урыннарда коену. Таныш булмаган урыннарда суга сикергән вакытта башың белән бәрелергә, аңны югалтырга һәм һәлак булырга мөмкин. Балалар суда башка йөзүчеләрнең яулавы белән бәйле уеннар оештыра, бүрәнәләрдә, такталарда һәм кулдан ясалган салларда йөзә. Контрольсез су коенучы балалар еш кына тәннең суынуына юл куя, көзән җыеру очраклары була, кулларны, еш кына аякларны тоймыйлар, бу исә үлемгә китерергә мөмкин.

Исегезгә төшерәбез, су коену  тыелган сулыкларда коену кешеләрнең үлеменең төп сәбәпләреннен берсе. Куркынычсызлык таләпләре нигезендә җиһазландырылмаган сулыкларда ял иткәндә сез тормышыгызны җитди куркыныч астына куясыз! Суда үз-үзеңне тотуның барлык кагыйдәләрен мәҗбүри үтәү-күп кешеләрнең сәламәтлеген саклау һәм гомерен саклап калу нигезе.

Исегездә тотыгыз, сулыкларда тыела:

- коену тыелган урыннарда, щитлар (аншлаглар) куелган урыннарда коенырга;

- исерек хәлдә коенырга;

- әлеге максатлар өчен яраклаштырылмаган корылмалардан суга сикерү;

- сулыкларны пычратырга һәм чүпләргә;

- такталарда, бүрәнәләрдә, ятакларда, автомобиль камераларында, кабартылган матрацларда йөзәргә;

- исерек һәм (яки) наркотик кулланган хәлдә кече суднолар белән идарә итү.

1 августка районның су объектларында 3 кеше батып үлгән, моның төп сәбәбе - җиһазландырылмаган урыннарда су коену.

Балтач районы прокуратурасы таләбе буенча җирле үзидарә органнарында коену сезоны башында безнең районда урнашкан сулыклар территорияләре тикшерелде. Кызганычка каршы, Балтач районы территориясендә төрле сәбәпләр аркасында су коену өчен рәсми урыннар җиһазландырылмаган. Санкцияләнмәгән урыннарда коену өчен су объектларыннан файдалануны чикләү өчен, күп кенә авыл җирлекләрендә, тикшерүдән соң, сулыклар янында «Коену тыела!» тыю билгесе куелды.