Консультация-Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында кисәтү (Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Ду сайтының "оператив мәгълүмат" бүлегенә актив интернет-сылтама мәҗбүри!)

2024 елның 1 мае, чәршәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохит мониторингы идарәсе» фдбудан:

Һава шартларының шактый начарлануы турында Доклад-консультация

Татарстан Республикасы территориясендә 2024 елның 3-5 маенда

3-5 майда Татарстан Республикасы территориясендә һава торышы Төньяк һава агымнары белән циклонның тыл өлеше йогынтысында формалашачак. Температура фоны шактый түбәнәйәчәк, явым-төшемнәр вакыт-вакыт кар рәвешендә билгеләнәчәк. Җомга, 3 майда һәм шимбә, 4 майда вакыт-вакыт яңгыр, дымлы кар һәм Кар формасында явым-төшем фаразлана; явым-төшем кыска вакытлы зарядлар рәвешендә күренеп тору начарланачак. Шулай ук төньяк-көнбатыш җиле көчәйәчәк аның җилләре урыны белән 1520 м/с тәшкил итәчәк. Төнлә температура көтелә: 3 май 0..+2°, урыны белән һавада һәм туфракта 0..-3°, 4 майда температура бөтен җирдә 0га кадәр төшәчәк..-5°. Көндез температура +3тән артмаячак..+8°. Төнлә һәм иртән юлларның аерым участокларында бозлавык барлыкка килергә мөмкин. Якшәмбе, 5 майда, төнлә, яңгырларсыз, көндез урыны белән яңгыр ява. Төнлә температура +1дән -4° га кадәр тәшкил итәчәк, көндез һава +6га кадәр җылыначак..+11°.Киләсе атнаның беренче яртысында Татарстанда да салкын һава торышы сакланачак.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе хәбәр итә:

Халыкка һавада һәм туфрак өслегендә туңу вакытында киңәшләр

Туңу сәбәпле, авыл хуҗалыгы культуралары чәчәкләр һәм җимеш сөякле һәм орлыклы культуралар һәм җылылык сөюче үсемлекләр бәйләнешләре зарарлану һәм һәлак булу куркынычы арта. Белгечләр агачларны саклау буенча чаралар күрергә киңәш итә. Бакчачылар тарафыннан яшь үсентеләрне туңудан коткаруның иң гамәли һәм еш кулланыла торган ысулы булып үсемлекләрне саклау тора. Материалның җылылык үткәрүчәнлеге аз булырга тиеш (каты гофрирланган кәгазь, пузырьчалы пленка, салам яки камыш маты). Культураларны туңудан төтен шашкалары яки төтен өемнәре ярдәмендә дә сакларга мөмкин. Төтен шашкасы матдә катнашмасы белән тутырылган, ул янып, чәчәк атучы агач өчен зарарсыз күп төтен чыгара. 8-10 минутлык төтен шашкасы эшли. Төтен өемнәре әзерләү өчен чимал салам, куак, үлән, торф, яфраклар, утыннар, чүп үләннәре, көнкүреш чүп - чарлары кулланыла акрын гына янып бетәчәк һәм күп төтен бүлеп чыгарачак (тышкы яктан дымлы материаллар куярга мөмкин). Эш шунда ки, бакчаны ут түгел, ә төтен саклый, ул җир өстеннән җәелә һәм аңа суынырга, җылысын бирергә мөмкинлек бирми.

Җил көчәйгәндә:

1. Биналардан чыгуны чикләргә, биналарда булырга киңәш итәбез. Балаларны караучысыз калдырмау мөһим.

2. Әгәр дә көчле җил Сезне урамда тапса, Без җир асты юлларында яки бина подъездларында яшеренергә киңәш итәбез. Көчле җилдән йорт диварлары янында яшеренергә кирәкми, чөнки түбәләрдән шифер һәм башка түбә материаллары төшәргә мөмкин. Бу җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелмәгән биналарга да кагыла.

3. Урамда реклама щитларыннан, элмә такталардан, юл билгеләреннән, электр линияләреннән ерак торырга кирәк

4. Зур агачлар янында булырга ярамый, шулай ук алар янында автотранспорт куярга ярамый җил белән өзелгән сукмаклар зур куркыныч тудырырга мөмкин.

5. Көчле җил булганда электр линиясе астында тору һәм өзелгән электр чыбыкларына якынлашу куркыныч

6. Куркынычны өске кат тәрәзәләреннән төшкән ватылган пыялалар, шулай ук җил белән өзелгән түбә һәм лепня декор элементлары тудыра ала. Мондый куркыныч төзелә торган яки ремонтлана торган биналар янында арта.

7. Йортларның барлык тәрәзәләрен тыгыз итеп ябарга, балконнардан һәм лоджияләрдән тышкы якка төшәргә мөмкин булган әйберләрне алып ташларга кирәк

8. Торак яки эш бүлмәсендәге тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.