Татарстан студенты "Авыл хуҗалыгы машиналарын эксплуатацияләү " компетенциясе буенча WorldSkills Russia җиңүчесе булды

2019 елның 23 мае, пәнҗешәмбе

Игенчеләр сараенда «Яшь профессионаллар (WorldSkills Russia)» VII илкүләм чемпионатында «авыл хуҗалыгы машиналарын эксплуатацияләү» компетенциясендә җиңүчеләрне котлау булды, әлеге ярышлар Ростов өлкәсенең Качкан поселогында агымдагы елның апрель аенда узды.
Чарага ярышларда уңышка ирешкән Сарман аграр көллияте студентлары һәм аларның остазлары – көллият укытучылары, шулай ук Казан дәүләт аграр университеты галимнәре чакырылган иде.
Чарада Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасарлары Тәлгать Таһирҗанов һәм Олег Земсков, министрлыкның АПКны инженер-техник тәэмин итү бүлеге башлыгы Ришат Булатов һәм фән, мәгариф һәм инновацион технологияләр бүлеге башлыгы Наил Хәмидуллин катнашты.
Сарман аграр көллиятенең 4нче курс студенты Азат Тимербаев «авыл хуҗалыгы машиналарын эксплуатацияләү» компетенциясендә «Яшь профессионаллар (WorldSkills Russia)»VII илкүләм чемпионатында җиңүче булды. Моннан тыш, шушы ук көллиятнең 3нче курс студенты Булат Хәлиуллин аграр профильдәге һөнәри белем оешмалары арасында Бөтенроссия һөнәри осталык олимпиадасында җиңү яулады.
Очрашуда катнашучыларны сәламләп, Тәлгать Таһирҗанов балалар чемпионатта һәм Олимпиадада Татарстанны лаеклы тәкъдим иттеләр, ә аларның җиңүе – тырыш һәм тырыш хезмәт нәтиҗәсе, дип билгеләп үтте. » Гамәли күнекмәләрне үзләштерүдә белем һәм тырышлык гына уңышка китерергә мөмкин", – дип билгеләп үтте министр урынбасары, студентларны һәм аларның остазларын котлап.
Олег Земсков көллият укучыларын коллегалары дип атады. "Хөрмәтле коллегалар, сезгә коллегаларыгыз кебек мөрәҗәгать итәм, чөнки сез – Авыл хуҗалыгы тармагының киләчәге. Безнең республика копилкасына бүләк өчен зур рәхмәт», - диде җиңүчеләрне министр урынбасары.
Бүләкләү тантанасында Азат Тимербаевка һәм Булат Хәлиуллинга Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Рәхмәт хаты һәм акчалата премия тапшырылды.
Шулай ук «авыл хуҗалыгы машиналарын эксплуатацияләү» компетенциясендә студентлар әзерләүгә шәхси өлеш керткәннәре өчен Сарман аграр көллияте хезмәткәрләре укытучылар Илшат Гәрәев, Данир Хәсәншин, производствога өйрәтү мастеры Фәнис Мөхәммәтшин, көллият директоры Зөбәер Әһелтдинов Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Рәхмәт хатын алдылар. Шундый ук бүләккә Казан дәүләт аграр университеты укытучылары кафедра мөдире вазыйфаларын башкаручы, доцент Дамир Хәлиуллин, доцентлар Фәрит Шәфигуллин һәм Александр Матяшин лаек булдылар.
WorldSkills Russia чемпионатында җиңүче Азат Тимербаев чемпионат ярышларының 25 апрельдә Ростов өлкәсендә узуын сөйләде, аларда 50 дән артык бала катнашты.
"Биремнәр CLAAS AXION 820 тракторына диагноз кую, МТЗ – 92П экскаваторын көйләү, клапаннарны көйләү һәм МТЗ-1523 зажигание системасын җайга салу җиңелләрдән булмады. Мин җиңүемә һәм беренче урынны яулавыма бик шатмын. Мин укытучыларыма чемпионатка әзерләнүдә ярдәм итүләре өчен рәхмәтлемен», - диде Азат Тимербаев.
Киләчәккә планнар турында сөйләгәндә, ул инженер һөнәрен алырга теләвен һәм Казан дәүләт аграр университетына керү өчен документлар тапшырырга җыенуын хәбәр итте.
Булат Хәлиуллин хәбәр иткәнчә, ул «авыл хуҗалыгы техникасын йөртү»номинациясендә Бөтенроссия олимпиадасында җиңүче булды. "Олимпиада апрель аенда Мәскәү өлкәсенең Луховицы шәһәрендә узды», – дип сөйләде ул. Киләчәккә планнарга килгәндә, Булат аңа көллияттә тагын бер ел укыйсы килә, ә аннан соң, Азат Тимербаев кебек үк, аграр университетка керергә җыена, дип билгеләп үтте.
Исегезгә төшерәбез, бу көннәрдә, 20 майдан 24 майга кадәр, Казанда WorldSkills Russia һөнәри осталык буенча милли чемпионат уза. Татарстан авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы компетенцияләре буенча балалар «Икмәк пешерү» һәм «Ветеринария» юнәлешләре буенча осталыкларын күрсәтәләр.