апрель, 2018 ел
дүшәмбе

2 нче апрельдә  Арбор авыл китапханәсендә  кошлар көненә багышланган​ " Кошларда да кеше язмышлары" дигән экологик чара үткәрелде.Кошлар- жир йөзендә иң киң таралган тереклек ияләре.Алар табигатьнең күрке, яме, урман табиблары. Кошлар булмаса жирдә матурлык та булмас иде. Сайраулары белән кеше тормышын бизиләр, күңелгә рәхәтлек, рухи байлык өстиләр.  Китапханәче балаларга кошларның  табигатьтәге әһәмияте, Татарстанның Кызыл китабына кертелгән кошлар  турында сөйләде. Шулай ук балалар викторина сорауларына җавап биреп, кошлар турында китапларны укып канатлы дусларыбыз турында белемнәрен тирәнәйттеләр.

27 март көнне Балтач мәктәбе базасында “Фәнгә адымнар-2018” дип исемләнгән республика күләм фәнни-эзләнү конференциясе булып узды. Бу конференциядә республикабызның төрле төбәкләреннән барлыгы 71 укучы катнашты. Укучыларның эшләрен бәяләү өчен Татарстан Республикасының Фәннәр академиясеннән мәртәбәле кунаклар да кайтты:

-Якташыбыз Мазгаров Әхмәт Мазгарович - Фәннәр академиясенең президиум киңәшчесе (советник), академик, техник фәннәр докторы, профессор;

31 март көнне Борнак авыл китапханәсендә “Кошлар-безнең дусларыбыз” исемле “могҗизалар  кыры” уены 1-7 сыйныф укучылары  катнашында үткәрелде.Безнең якларда яшәүче һәм яз көне күчеп килүче кошлар белән  таныштыру,кошларның авыл хуҗалыгы корткычларын бетерүдәге әһәмиятен аңлату,файдалы кошларны саклау уңаеннан үткәрелгән чарада укучылар актив катнаштылар.Кошларга багышланган “могҗизалар кыры” уены балаларның күңел күтәренкелеге белән үтте.

2018 елның 30 мартында «Полезный досуг» программасы кысаларында «Наз» халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәге белгечләре ведомство һәм ведомствоара учетта торган балалар һәм аларның әти-әниләре өчен «Минем куркынычсызлык» дип исемләнгән кызыклы чара уздырды.