15 майда Халыкара гаилә көне билгеләп үтелә

2019 елның 15 мае, чәршәмбе

Гаилә... Җәмгыять ячейкасы. Бу сүзләрнең әһәмияте турында күпләр уйлана микән? Гаилә-ул ир-атлар һәм хатын-кызлар уйный торган статус һәм социаль роль генә түгел. Бу бик җылы, уңайлы миллионнар белән хушлашкан "гаилә учагы" да, аңа яңадан һәм яңадан әйләнеп кайтасы килә.
15 май - Халыкара гаилә көне-безгә гаиләнең тормышыбызда мөһимлеге турында уйланырга һәм якын кешеләргә игътибар күрсәтергә мөмкинлек бирә. Алардан башка тормышыбыз буш һәм күңелсез булыр иде бит. Гаилә кирәк, һәр кешегә, сирәк искәрмә.

Шул уңайдан, бүген, 15 май көнне Балтач район мәдәният йортында Халыкара гаилә көненә багышланган бәйрәм булып узды.

Бәйрәмгә төрле гаилә стажы булган гаиләләр килде, алар өчен Гаилә сүзләре, мәхәббәт, тугрылык зур мәгънәгә ия.  Сафиуллиннар Минзакир Миншакир улы һәм Гөляугар Сайпи кызы, Низаметдиновлар Фәрит Низаметдин улы һәм Гарифабан Габидулла кызы 60 бәхетле ел бергә гомер иттеләр. Алар ярты гасырдан артык гаилә ныклыгының башка үрнәкләрен күрсәттеләр, гаилә шатлыкларын һәм хәсрәтләрен бергә бүлешеп кенә калмадылар, районыбыз үсешенә дә зур өлеш керттеләр. Зөбәрҗәт туй-55 ел гаилә тормышы, бу ир белән хатын чын мәхәббәт, бергә яши һәм бер-берсен аңлый белүгә ирешкәннәр дигән сүз. Бу сүзләр Гыйльметдиновлар Дамир Шәйхетдин улы һәм Флера Минегановна, Нутфуллиннар Рәхмәтулла Нутфулла улы һәм Әлфинур Закир кызы, Нафиков Рәдиф Нәфыйк улы һәм Дания Фарзиевна, Сабиров Салихҗан Сабир улы һәм Фидания Йосып кызы, Гыйльфановлар Әхмәтгәрәй Гыйльфан улы һәм Самина Төхфәт кызы, Бурашовлар Котдүс Хутулла улы һәм Наилә Әсхәдулла кызы адресына яңгырады. Юбилярлар Галимуллиннар Мәгъфур Мөбәрәк улы һәм Нурсилә Фәйзрахман кызы, Мифтаховлар Гайфетдин Шәйхетдин улы һәм Альмира Шәфигулла кызы, Хрисановлар Лев Михайлович һәм Нина Егор кызы, Закировлар Наил Закир улы һәм Зөһрә Гайфи кызы гомерләре буенча кулга-кул тотынып яшиләр.

Гаилә бәхете сере нидә?"юбилярлар барысы кебек яшәделәр, бик күп хезмәт куйдылар, һәр яңа көнгә шатландылар, балалар тәрбияләделәр, һәм бер-берсенә хөрмәт белән карадылар, дип җавап бирәләр.

Балтач районы башкарма комитеты җитәкчесе А. Ф. Хәйретдинов, Балтач районы Пенсия фонды җитәкчесе Г. Р. Нотфуллин, Балтач районы ветераннар Советы Рәисе Р. Г. Абдуллин, ЗАГС бүлеге җитәкчесе З. Р. Әхмәтханова да җылы сүзләр белән чыгыш ясадылар.